Taką tezę o negatywnym wpływie Facebooka na ludzi wysnuł jeden z byłych pracowników tworzących ten popularny portal społecznościowy. Wypowiedź została skomentowana przez rzecznika prasowego serwisu.
Chamanth Palihapitiya - były wiceprezes do spraw rozwoju Facebooka, w rozmowie ze Stanford Graduate School of Business stwierdził, że ten serwis społecznościowy jest w znacznej mierze odpowiedzialny za rozrywanie więzi społecznych i niszczenie funkcjonowania społeczeństwa. Jako kolejny argument podał krótkoterminowe myślenie i że Facebook, jako tak duża firma mogłaby spróbować zmierzyć się z ogromnymi problemami, dotykającymi ludzi na całym świecie, zamiast inwestować pieniądze w "idiotyczne firmy". Trzecią kwestią według Palihapitiya jest bezradność wobec fałszywych informacji i mowy nienawiści. Były wiceprezes odniósł się szerzej do natury ludzkiej, mówiąc, że ludzie uwierzą we wszystko co przeczytają i bez zastanowienia od razu wskazują "winnych" oraz oceniają, często niesłusznie. Wypowiedź została oczywiście skomentowana przez rzecznika prasowego Facebooka, który stwierdził, że Palihapitiya chyba dawno nie korzystał z portalu i nie zauważył wielu działań firmy mających na celu poprawienie rzeczy, które serwisowi zarzuca. Dodatkowo rzecznik podkreślił, że zarząd zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności i wykonuje między innymi różne eksperymenty czy badania, by zrozumieć wpływ facebookowych wiadomości na użytkowników.
Według byłego wiceprezesa, Facebook powinien wykorzystać swą pozycję między innymi do walki z globalnymi problemami
Zapewne użytkownicy podczas codziennego korzystania z serwisu widzą wiele mniej lub bardziej ciekawych dla siebie postów. Warto jednak zauważyć, że to co się wyświetla na tablicy danej osoby, jest zależne od jej aktywności i tego co śledzi, więc bardzo łatwo można dostosować widziane wiadomości do swoich upodobań. Treści, których nie chce się widzieć, można ukryć/zgłosić lub po prostu przestać śledzić. Warto też zdać się na własny rozum i chłodno oceniać każdą sensacyjną wiadomość, zamiast od razu w nią wierzyć, lub też poczekać na potwierdzenie czy więcej informacji w danej sprawie. Dodatkowo, zakładanie, że takie serwisy jak Facebook staną się narzędziem do rozwiązywania problemów, jak cukrzyca czy zmiana klimatu, jest mocno kontrowersyjne.
Spodobało Ci się? Podziel się ze znajomymi!
Pokaż / Dodaj komentarze do:
Facebook niszczy społeczeństwo?