Intel opublikował właśnie najnowsze wyniki finansowe i te nie wyglądają najlepiej, ponieważ przychody firmy za kwartał spadły zarówno sekwencyjnie, jak i rok do roku, a firma straciła 700 milionów dolarów, ponieważ jej marże wyraźnie spadły w stosunku do poprzednich lat. Chociaż firma utrzymała rentowność w 2022 r., zapowiedziała, że jej zyski spadną jeszcze bardziej w tym kwartale, ponieważ jej klienci będą agresywnie zmniejszać swoje zapasy, a w kolejnym spodziewa się dalszego spadku sprzedaży.
Przychody Intela w czwartym kwartale roku budżetowego 2022 spadły do 14 miliardów dolarów, czyli są o 32% mniejsze niż w tym samym kwartale rok temu. Marża brutto firmy spadła do 39,2% z 53,6% w czwartym kwartale roku podatkowego 2021.
Marża brutto na poziomie 39,2% jest najniższą, jaką Intel odnotował od lat, jeśli nie od dekad.

Marża brutto na poziomie 39,2% jest najniższą, jaką Intel odnotował od lat, jeśli nie od dekad. Ponadto firma straciła w tym kwartale 664 miliony dolarów, co jest prawie największą kwartalną stratą firmy w historii. Firma straciła 687 USD w czwartym kwartale roku budżetowego 2017 z powodu dużego spadku popytu na rynku PC, więc tym razem wynik był odrobinę lepszy, co nie stanowi dużego pocieszenia.
Wyniki za cały rok również nie wyglądają dobrze: przychody Intela w 2022 r. wyniosły 63,1 mld USD, co oznacza spadek o 20% rok do roku, a marża brutto spadła do 42,6%, podczas gdy zysk netto spadł do 8 mld dolarów, czyli o 60% rok do roku.

Firma przyznaje, że wyniki nie wyglądają dobrze i podkreśla, że mimo ogromnych wyzwań pracuje nad osiągnięciem strategicznych celów. Intel twierdzi również, że musiał dostosować swoje koszty operacyjne, dokonać przeglądu planu działania, a nawet zmniejszyć zatrudnienie.

„Pomimo przeciwności ekonomicznych i rynkowych, w czwartym kwartale nadal czyniliśmy znaczne postępy w zakresie naszej strategicznej transformacji, w tym rozwijaliśmy nasz plan działań w zakresie produktów oraz ulepszaliśmy naszą strukturę operacyjną i procesy mające na celu zwiększenie wydajności” - powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela. „W 2023 roku będziemy nadal stawiać czoła krótkoterminowym wyzwaniom, jednocześnie starając się wywiązać z naszych długoterminowych zobowiązań, w tym dostarczać wiodące produkty zakotwiczone na otwartych i bezpiecznych platformach, napędzane przez produkcję na dużą skalę i talent naszego zespołu”.

Co warto podkreślić, podstawowy dział Client Computing Group w ostatnim kwartale zarobił tylko 6,6 miliarda dolarów, w porównaniu z 10,3 miliarda dolarów w tym samym okresie rok wcześniej. Niemniej jednak, przy marży operacyjnej na poziomie 11%, jednostka ta przyniosła firmie Intel około 700 milionów dolarów zysku. Intel obwinia niższe przychody słabym popytem na komputery osobiste w sektorze konsumenckim i edukacyjnym oraz zmniejszeniem zapasów na PC przez producentów OEM. Producent podkreślił również, że produkty wytwarzane w procesie wytwarzania Intel 7 (dawniej 10 nm Enhanced SuperFin) są kosztowne w produkcji, co wpływa na jego rentowność.
Tymczasem firma spodziewa się, że jej przychody w I kwartale 2023 r. wyniosą od 10,5 do 11,5 mld USD, czyli znacznie poniżej zysków w IV kwartale 2022 r. Ponadto firma przewiduje, że jej marża brutto spadnie do 34,1%. Takie prognozy można wytłumaczyć agresywnym pozbywaniem się zapasów przez producentów OEM komputerów PC i producentów serwerów, co według przewidywań Intela nastąpi w pierwszym kwartale 2023 r. Tymczasem oznacza to również, że Intel nie spodziewa się, że premiery nowych procesorów (mobilnych Raptor Lake, Sapphire Rapids, Ponte Vecchio) znacząco poprawią jego wyniki.
Spodobało Ci się? Podziel się ze znajomymi!
Pokaż / Dodaj komentarze do: Raport finansowy Intela nie napawa optymizmem. Najsłabsze wyniki od lat