Corsair HS80 Max Wireless - Sterownik i podświetlenie
Jak przystało na sprzęt od Corsair, HS80 Max Wireless posiadają wsparcie dla aplikacji iCUE, tworzącej jeden wielki ekosystem dla wszystkich urządzeń amerykańskiego producenta. Każde urządzenie posiada w nim odrębną podstronę służącą do jego konfiguracji, aczkolwiek pod względem wyglądu są one spójne ze sobą. Co najważniejsze, sam sterownik jest prosty i intuicyjny, chociaż potrafi nękać nas niechcianymi, wyskakującymi okienkami czy reklamami produktów Corsair. Dzięki iCUE przypiszemy przycisk zlokalizowany pod potencjometrem, dostosujemy efekty podświetlenia, których łącznie jest 18, skorzystamy z korektora graficznego z bazą gotowych ustawień (można również pokombinować z dźwiękiem samodzielnie).
Corsair HS80 Max wspiera technologię SoundID. Jest to oprogramowanie pomagające dostosować dźwięk płynący ze słuchawek do jakości słuchu i preferencji ich użytkownika. Program jest zintegrowany bezpośrednio z aplikacją Corsair iCUE, więc nie musimy niczego dodatkowo pobierać. Aby dostosować brzmienie do naszych indywidualnych potrzeb, zostaniemy poproszeni o wykonanie krótkiego testu, który składa się z różnych próbek dźwiękowych. Początkowo będziemy słyszeć pojedyncze tony. Celem jest oszacowanie, w którym momencie dalszego ściszania danego dźwięku, nie usłyszymy żadnego dźwięku. Później zostaniemy poproszeni o wybranie melodii, która najbardziej nam odpowiada i na jej podstawie będziemy określać w teście A/B, jaka wersja utworu brzmi lepiej. Gdy już dobrniemy do końca, SoundID przeanalizuje wyniki testu i odpowiednio dostosuje dźwięk do naszych potrzeb. Tyle w teorii, bo w praktyce niekoniecznie taka zmiana może nam odpowiadać. W razie potrzeby mamy możliwość wyświetlenia wykresu, dzięki któremu przeanalizujemy, jak program ocenił poziom naszego słuchu.
Oprócz SoundID w sterowniku iCUE znajdziemy także dedykowaną zakładkę dla posiadaczy kart NVIDIA. Jedyne wymaganie, jakie należy spełnić, to posiadać minimum kartę graficzną RTX 2060 (lub lepszą z serii RTX). Co nam to daje? Dostęp do technologii NVIDIA Broadcast, która pozwala nam za pomocą sztucznej inteligencji między innymi pozbyć się szumów z otoczenia przechwytywanych przez mikrofon czy ewentualnego pogłosu. Niestety, nie jestem w stanie wam tego zaprezentować, jako że od roku mój komputer napędza konkurencyjne GPU od AMD.
Gamingowe słuchawki Corsair wspierają również oprogramowanie do modulacji głosu o nazwie Voicemod. Jest on częściowo zintegrowany z Corsair iCUE, ale sterownik i tak poprosi nas o pobranie osobnej aplikacji, aby móc korzystać w pełni z jej możliwości. Testowałem Voicemod przez krótki czas i szczerze mówiąc, mnie nie zachwycił. O ile działa on sensownie w języku angielskim, tak w języku polskim głos jest zniekształcony do tego stopnia, że ciężko zrozumieć, co ktoś korzystający z apki do nas mówi.
Najciekawszym smaczkiem zdaje się być wsparcie dźwięku przestrzennego Dolby Atmos w słuchawkach. Wymaga ono pobrania ze sklepu Microsoft Store aplikacji o nazwie Dolby Acces, która automatycznie wykryje nasz headset i pozwoli go wstępnie skonfigurować. Dolby Access pozwala nam na korzystanie z gotowych trybów przygotowanych przez Dolby lub tworzyć własne za pomocą wbudowanego korektora. Dźwięk faktycznie ulega lekkiej poprawie jeśli chodzi o jego głębię i świetnie działa to w grach wspierających technologię Dolby Atmos. Corsair HS80 Max posiadają bardzo szeroką jak na słuchawki gamingowe scenę, a w połączeniu z surround od Dolby, efekt w grach wspierających tę technologię jest przytłaczający. Przykładowo grając w Battlefield można się zagłębić w wykreowany świat i poczuć immersję w kampanii wojennej. Niezwykle łatwo jest zlokalizować kierunek, z którego dochodzi dźwięk oraz odległość, jaka dzieli nas od dochodzącego hałasu. Dobrze, a właściwie to fenomenalnie prezentuje się również Forza Horizon 5. Zmiana natężenia i tonalności w tym tytule to coś pięknego. Irytujący jest natomiast fakt, że ani apka Corsair iCUE, ani Dolby Access nie posiadają opcji wyłączenia wirtualizacji dźwięku przestrzennego.
Spodobało Ci się? Podziel się ze znajomymi!
Pokaż / Dodaj komentarze do: Corsair HS80 Max - test i recenzja. Nowy, bezprzewodowy wymiar gamingu